בית » בריא לדעת » שאלות ותשובות

מהם טרפנים?

טרפנים הינם מולקולות טעם וריח הקיימות באופן טבעי בצמחים ועצי הדר, וכמובן גם בצמח הקנאביס. מעבר לתכונות הארומטיות, לטרפנים תכונות טיפוליות משלהם, והם משפיעים על הביטוי הפרמקולוגי של הצמח.

הטרפנים נמצאים בשמנים אתריים המשמשים בטיפולים ארומתרפיים ובתכשירים קוסמטיים, ומוכרים על ידי רשויות הבריאות כבעלי אינדקס בטיחות גבוה. חלקם משמשים להעשרת טעמו של המזון.

נוסף על השפעתם התרפויטית הישירה, הטרפנים עשויים להשפיע גם על תפקודהקנבינואידים בגוף.. במשולב עם הקנבינואידים, מייצרים הטרפניםאת השפעתו הכוללת של הקנאביס המכונה 'אפקט הפמליה' (Entourage effect). זו היא למעשה סינרגיה המגבירה את ההשפעה של הרכיבים הפעילים. מחקרים מראים שפעילותם המבודדת של הקנבינואידיםוהטרפנים אינה משתווה לתערובת המכילה את כלל רכיבי הצמח. כלומר, שימוש במרכיביםהמבודדים או בתערובת של שניים מהם, במקום בהרכב רב-מרכיבים – יעיל פחות כתוצאה מאובדן אפקט הפמליה.

מהם מוצרים מועשרי טרפנים?

מוצרי femmican הינם מוצרי שמן קנאביס בהרכבים המאושרים על פי טבלת היק"ר. אין צורך במרשם נפרד למוצרים אלו, ולמעשה הייחוד שלהם הינו בכך שהמוצרים מועשרים בהרכב טרפנים העשוי לחזק ולהעשיר את חווית השימוש בהם.

זכרו, כי הטרפנים שבצמח הקנאביס מתנדפים בשלבי העיבוד וההכנה של מוצרי הקנאביס הסופיים, ועל כן אנו פועלים כל העת להחזיר אותם בחזרה באופן מבוקר ומיטבי.

העשרת הקנאביס הרפואי בטרפנים מתבצעת בתנאים מפוקחים ומבוקרים ונעשית בהתאם לייעודו של המוצר והרכבו. ההרכבים המועשרים של femmican הם תוצר של מחקר רב שנים והינם מוגני פטנט.

כיצד ניתן למתן השפעות בלתי רצויות של קנאביס?
ישנם מטופלים רבים שאינם רוצים להרגיש את תחושת הריחוף (”High”)  או במקרים מסוימים אף יכולה להתעורר תחושת חרדה או פרנויה. אלה אינן תופעות חריגות והן חלק בלתי נפרד מהשפעות הצמח וחולפות באופן טבעי לאחר מס' שעות עם פינוי ופירוק החומרים הפעילים בגוף.

ישנם כמה שיטות כדי למתן את תופעה זו:

  • לעבור מוצרים עשירי CBD שאינו בעל השפעות פסיכואקטיביות.
  • לרדת במינון בכל מנה עד להסתגלות מחודשת עם מינימום תופעות לוואי.
  • מומלץ לאכול קובית שוקולד מריר, למצוץ פלח לימון, לשתות כוס של מיץ פירות הדר. ניתן גם לאכול קערה של פסטה עם רוטב פסטו, סלט ירקות עם הרבה פלפל שחור, עשבי תיבול ולימון.
  • בנוסף ניתן לשים סרט קומי כדי להסיח את הדעה מהתחושה, לעשות מקלחת קרה או לשים מוזיקה מרגיעה.
  • מומלץ בפעמים הראשונות לצרוך קנאביס בנוכחות אדם נוסף ובאווירה נינוחה.

מהן ההשפעות של ערבוב קנאביס עם אלכוהול, טבק או תרופות מרשם?
שימוש באלכוהול וקנאביס באותו זמן עלול לגרום להשפעה מצטברת ותגובה לא רצויה יותר מאשר בעת שימוש אחד או לבד.

שימוש בקנאביס וטבק בו זמנית עלול גם להוביל לחשיפה מוגברת לכימיקלים מזיקים,

גרימת סיכונים גדולים יותר לריאות ולמערכת הלב וכלי הדם. בנוסף לא מומלץ לערבב יחד באותה גלילית מכיוון שריכוז החומרים הפעילים ישתנה וטמפרטורת הבערה של טבק וקנאביס שונה ועלולה להפריע לאפקט הרפואי.

כמו כן, צריך להיות מודעים לכך שקנאביס עשוי לשנות את אופן הפעולה של תרופות מרשם. תמיד רצוי לדבר עם הרופא או צוות רפואי על כל התרופות שנוטלים.

האם ישנה תופעה של מנת יתר?
בספרות העולמית לא מדווח אף מקרה של מנה קטלנית או מוות כתוצאה משימוש בקנאביס, אך אין זה אומר שמנת יתר אינה מזיקה.

סימנים למנת יתר עשויים לכלול בלבול קיצוני, חרדה, פרנויה, פאניקה, קצב לב מהיר, אשליות או הזיות, לחץ דם מוגבר, בחילה או הקאות קשות במקרים מסוימים. תגובות אלו יכולות לגרום לפציעה לא מכוונת, נפילה או הרעלה.

במקרים קיצוניים יש לגשת לקבלת טיפול רפואי ולהביא לרופא את אריזת הקנאביס.

האם קנאביס בטוח לשימוש בהריון או בהנקה?
האמת היא שאין עדיין מספיק מידע. החומרים הפעילים של קנאביס (THC) עוברים לשליה ולחלב אם.  THC מאוחסן לפרק זמן מסוים ברקמות השומן וכך שגם אם הפסקת להשתמש עדיין תתכן חשיפת התינוק או העובר לרמות קטנות של THC. המידע על השפעות על העובר או התינוק מוגבל ביותר ולכן מומלץ להימנע ככל האפשר משימוש בקנאביס בתקופת הריון או הנקה.

האם ניתן לטפטף שמן על אוכל או להוסיף למשקה?

שימוש הקנאביס דרך אכילה (דרך מערכת העיכול) הוכח במחקרים כיעיל פחות.

הספיגה במערכת העיכול איטית ביחס למתן תת לשוני או עישון ושונה מאדם לאדם בהתאם לקצב חילוף החומרים המשתנה עם הגיל או הגנטיקה האישית.

החומרים הפעילים מתפרקים בכבד לפני הספיגה למחזור הדם ומידת ההשפעה הרפואית שלהם קטנה באופן משמעותי.

מומלץ לטפטף את השמן מתחת ללשון (למרות טעמו המר במקצת). ספיגה תת לשונית יעילה ומהירה יחסית כאשר רוב החומרים הפעילים נספגים לכלי דם אשר אינם עוברים ישירות דרך הכבד בשלב ראשון.

במקרים קשים של חוסר שיתוף פעולה מצד ילדים או מטופלים סיעודיים ניתן לטפטף על כפית עם ממרח שומני (דוגמת ממרח שוקולד, יוגורט, מעדן וכדומה), כאשר המטרה שטיפות שמן הקנאביס יישארו ויספגו בחלל הפה. ישנה אפשרות למרות את השמן על בין הלחי לחיך וכך למנוע אפשרות לירוק את טיפות.

מתוך ניסיון רב שנים בחברה המטופלים מתרגלים לטעם במשך הזמן.

האם יש התמכרות או סבילות לקנאביס?
לפי המחקרים בעולם שימוש תכוף וממושך בקנאביס הינו בעל פוטנציאל לפיתוח תלות פיזית ונפשית (התמכרות). בקרב אלו שהחלו שימוש בגיל העשרה עתידים לפתח תלות בסטטיסטיקה של אחד לשישה (משתמשים מבוגרים היחס הינו 1 ל 10).
התמכרות מאופיינת בקיום תלות גופנית הכוללת תסמיני גמילה בהיעדר מחד וכמיהה לסם מאידך.
למרות הפוטנציאל הלא גבוה, יש לשים לב אם מופיעים סימנים אלה.

בנוסף, יש לשים לב לתופעת הסבילות .

כמעט כל חומר הנצרך בכמויות גדולות לאורך זמן ומפר את האיזון בגוף גורם להגדלת מספר הקולטנים לחומר זה, וצורך בהעלאת מינון וריכוז כדי להגיע להשפעה הרצויה. המוח נוטה לפתח סבילות לחומר ולחסום את השפעתו.

לפי מחקרים אחרונים, בתום שימוש בקנאביס ותוך זמן קצר יחסית כמות הקולטנים חוזרת לרמה הבסיסית שלפני השימוש, כך שבמקרים של התפתחות סבילות והגעה לריכוזים גבוהים ניתן לרדת בהדרגה במינונים, להפסיק שימוש לתקופה מסוימת ולאחר מכן להתחיל כמטופלים חדשים.

איך מפסיקים את הטיפול בקנאביס?

כדאי להפסיק את השימוש בקנאביס בתהליך המבוסס על הפחתה הדרגתית עד לסיום מוחלט.

הפסקת השימוש לאחר טיפול ממושך עלולה להתבטא בתסמיני גמילה הכוללים: אי שקט, עצבנות, דיכאון, סף גירוי נמוך, קשיי ריכוז, כאבי ראש, חוסר שינה או הפרעות בתיאבון.
כמו כן עלולה להופיע אף תחושת כמיהה לקנאביס.

בדיוק כמו בתחילת השימוש, גם כאן יש לתכנן את תהליך ההפסקה ההדרגתית כדי למנוע תופעות אלו.

תוך כמה זמן מתפנה הקנאביס מהגוף?

יש להבדיל בין סיום ההשפעה הנמשכת כ 6-8 שעות ובין הפינוי הסופי שניתן לניתור בבדיקות המעבדה. פינוי הקנאביס מהגוף:

אחוז ניכר (80-90%) מהחומר הפעיל,  (ה THC- ותוצרי הפירוק שלו) מתפנים מהגוף תוך כ-5 ימים למשתמשים של מעל 4 פעמים בשבוע או יותר וכ-3  ימים לאחר שימוש חד פעמי. רובו מופרש דרך מערכת העיכול, וכ-20 אחוז דרך השתן. פינוי מהגוף של כלל הקנבינואידים ותוצרי הפירוק הניתנים לניתור בבדיקות  מתרחש עד 21 ימים לאחר הצריכה כרונית וממושכת.

האם טרפנים בטוחים?

הטרפנים במוצרי  femmican חומרים בטוחים לשימוש, המשמשים גם בתעשיית המזון ובארומתרפיה. הטרפנים מוגדרים כ GRAS (Generally Recognized As Safe) ומופיעים ברשימות ה FDA’s voluntary GRAS notification program ו/או The trade association, Flavor and Extract Manufacturers Association (FEMA), [1-2].

כל הטרפנים מוגדרים כבעלי רמת בטיחות גבוהה ע"פ ההגדרות המקובלות בטוקסיקולוגיה [3-4] (ערכי  LD50 הגבוהים מ  1 g/kg bw).

מינון הטרפנים המוסף למוצרי femmican בטוח ונמצא הרבה מתחת לערכים המותרים לשימוש באדם (הרבה מתחת לערכי ADI (Acceptable daily intake ו/או 1/100 מערך NOAEL ( no-observable-adverse-effect level).

כידוע, טרפנים מצויים באופן טבעי בצמח הקנביס אך אובדים בתהליכי העיבוד (ייבוש הצמח והכנת התמצית המשמשת בשמני הקנביס השונים).

לפיכך, מוצרי femmican הועשרו בטרפנים המצויים באופן טבעי בצמח הקנביס; Linalool, Beta Caryophyllene, Myrcene, Limonene, Terpineol, Terpinolene, Pinene, Humulene, Eucalyptol, Bisabolol, Nerolidol, Sabinene, Ocimene, Camphene,Borneol, Geraniol,Guaiol, Menthol.

הרכב הטרפנים הנבחר במוצרי femmican מתאים באופן מיטבי לטיפול במצבים רפואיים מסוימים.

Reference

Substances Added to Food (Formerly EAFUS) https://www.accessdata.fda.gov/scripts/fdcc/?set=FoodSubstances

Flavor Library | FEMA https://www.femaflavor.org/flavor-library/search?fulltext=&synonyms=1

Niesink, R.J.M., de Vries, J., Hollinger, M.A. (Eds.), 1996. Toxicology: principles and practice. CRC Press, Boca Raton

Tisserand & Young. Essential oil safety – A guide for health care professionals. 2nd edition. Churchill Livingstone Elsevier, 2014

מה היתרונות של קנאביס גרוס על פני קנאביס בצורת תפרחת (פרחים)?
כאשר גורסים פרחים במכשיר ביתי נגרסים  לא רק את פרחים של הקנאביס, אלה גם הגבעולים, הזרעים ועוד. בנוסף, בדפנות המכשיר יש לרוב שאריות של שרף המכיל את החומרים הפעילים.

בחברת בזלת, בתום תהליך הגריסה נותרים פרחים בלבד ללא הגבעולים ותוצרי לוואי אחרים, מה שיוצר משקל חומר נקי בכ-10% יחסית לתפרחות שלמות. כל החלקיקים בגודל אחיד המתאים למילוי גליליות או שימוש במכשירי אידוי.

בנוסף, כל השרף והחומרים הפעילים שבו נשארים בתוך התערובת הגרוסה הניתנת לבדיקה מדויקת יותר.